Wyjście Motyli do Straży Pożarnej

Wyjście przedszkolaków  do siedziby Straży Pożarnej było dla dzieci niezapomnianą przygodą, a jednocześnie ważną lekcją dotyczącą zagrożeń i zachowania bezpieczeństwa. Dzieci dowiedziały się, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia, gdzie można otrzymać pomoc, kogo zawiadomić i w jaki sposób udzielić informacji na temat zdarzenia. Przypomniały sobie znany im numer telefonu 998. Poznały również zasady bezpiecznej ewakuacji.

Przedszkolaki dowiedziały się, że praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, wypadków samochodowych i innych niebezpiecznych wydarzeń.

Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, do środka którego dzieci mogły wejść. Strażacy zademonstrowali wykorzystywaną w akcjach aparaturę oraz wyposażenie wozu strażackiego, między innymi: gaśnice, węże, sprzęt służący do pomocy podczas wypadków. Dzieci dowiedziały się także, do czego służy tzw. sygnalizator bezruchu - dźwiękowe urządzenie ostrzegawcze, które pozwala szybko i sprawnie odnaleźć, nawet w gęstym dymie, poszkodowanego strażaka. Przekonały się również jak głośno może być w remizie podczas przygotowania do akcji ratunkowej.

Ogromną atrakcją okazał sie pokaz użycia sprzętu gaśniczego. Pod czujnym okiem strażaków dzieci mogły przymierzyć elementy stroju oraz samodzielnie przekonać się, jak działa prądownica wodna i choć przez chwilę wcielić się w rolę prawdziwego strażaka.