Wędrująca książka u Zuchów

Od marca, w  grupie "Zuchy”, postanowiliśmy uczestniczyć w akcji "Wędrująca książka”. Celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych i propagowanie idei wymiany książek. Inspirację do  jej stworzenia zaczerpnęliśmy z oryginalnej akcji pt. Bookcrossing (inaczej uwalnianie książek, krążenie książek), której założeniem jest idea nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez pozostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w wyznaczonym do tego miejscu.

Do udziału w przedsięwzięciu zostały zaproszone dzieci i rodzice z naszej grupy. Zorganizowaliśmy "Kącik wędrującej książki", po czym przez  ok. dwa tygodnie dzieci przynosiły przeczytane już książki, oczywiście za zgodą rodziców. Kiedy utworzyliśmy małą biblioteczkę, przedszkolaki i rodzice zostali zapoznani z regulaminem wypożyczania książek. Tak więc bez konieczności zapisu do biblioteki, bez kart czytelnika można uczestniczyć w wymianie książek - wędrówce książki od domu do domu czytelnika. Dzięki temu, że to dzieci same tworzyły  naszą biblioteczkę, chętniej sięgają  po książki w wolnych chwilach i korzystają ze zbioru również na miejscu. Książki do tej pory nie zawsze dostrzegane, obecnie cieszą się dużą popularnością, a na niektóre egzemplarze trzeba nawet czekać w kolejce.

Podczas wypożyczania książek obowiązuje następujący regulamin:

• Do biblioteki mam wolny dostęp i książkę wybieram sobie sam.
  • Wypożyczam jedną książkę na tydzień.
  • W przypadku zgubienia, zniszczenia książki zastępuję puste miejsce po niej inną książką.
  • Jestem odpowiedzialny za książkę, szanuję ją, nie wydzieram kartek, nie zaginam rogów, uważam, aby jej nie poplamić.
  • Pamiętam o terminowym zwrocie książki do kącika.

Cieszymy się, iż udało nam się stworzyć tak pokaźny zbiorek. Dziękujemy rodzicom oraz dzieciom za zaangażowanie, jednocześnie przypominamy, że naszą biblioteczkę można wzbogacać w każdej chwili.