Wycieczka do Wiejskiego Gospodarstwa Ekologicznego

W dniach 25 i 26 maja odbyły się wycieczki przedszkolaków do Wiejskiego Gospodarstwa Ekologicznego Babaluda w Parowie Falęckiej. Tematem zajęć edukacyjnych była "Tradycja w mleku zamknięta". Zwiedzając gospodarstwo dzieci poznały zwierzęta w nim żyjące, mogły je pogłaskać czy nakarmić. Zapoznały się ze specyficznym charakterem gospodarstwa: karmieniem, pojeniem, dojeniem kozy, właściwościami prozdrowotnymi mleka, w tym mleka koziego. Przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda droga mleka - od kozy czy krowy do kartonika. Omówiony też został tradycyjny proces powstawania masła i twarogu w gospodarstwie wiejskim, a także dzieci mogły zapoznać się ze sprzętami wykorzystywanymi dawniej do produkcji masła i sera. Maluchy miały okazję spróbować ubijania masła w tradycyjnych masenicach.

Oprócz zajęć edukacyjnych atrakcją był piknik na świeżym powietrzu oraz ognisko z pieczonymi w nim kiełbaskami. Dzieci miały do dyspozycji ogromny, zielony teren rekreacyjny do biegania oraz wspaniały plac zabaw, na którym mogły bawić się do woli.

Pogoda dopisała, humory też, także wycieczki możemy uznać za udane.