Rodzinne rymowanie - rysowanie

29 maja 2015r. w Przedszkolu Miejskim Nr 15 w Toruniu podczas Festynu Rodzinnego odbyło się rozstrzygnięcie VII Wojewódzkiego  Konkursu Logopedycznego "Rodzinne rymowanie – rysowanie", którego tematem w tym roku było: (Nie) trudna głoska [r]. Organizatorem konkursu był Kujawsko-Pomorski Oddział Polskiego Związku Logopedów, a koordynatorem konkursu - logopeda pani Hanna Muchewicz.

Celem siódmej edycji konkursu było zainteresowanie poprawnością językową, wzbogacanie zasobu słownictwa i utrwalanie wymowy trudnych artykulacyjnie słów, a także rozbudzanie wyobraźni plastycznej dzieci, prezentacja ich zdolności artystycznych oraz wspólna praca dziecka, rodzica i logopedy nad rozwojem mowy z wykorzystaniem technik plastycznych.

Adresatem konkursu były dzieci 5- i 6-letnie z przedszkoli i szkół oraz ich rodzice. Dziecko razem z rodzicem miało za zadanie stworzyć rymowankę, której tematem ogólnym była "(Nie) trudna głoska [r]". Jej treść powinna obfitować w trudną z logopedycznego punktu widzenia głoskę „r". Tekst musiał stanowić oryginalne dzieło autora: rodzica i dziecka. Rymowankę należało opatrzyć ilustracją. Praca konkursowa miała być efektem współpracy dziecka i dorosłej osoby. Logopeda pełnił funkcję doradczą oraz czuwał nad reprezentantami od strony merytorycznej i organizacyjnej.
Prace były ocenione przez powołaną komisję. Komisja kierowała się następującymi kryteriami oceny: twórcza pomysłowość literacka, ogólna estetyka wykonania prac plastycznych (atrakcyjność wizualna).

W konkursie  brały udział następujące dzieci z naszego przedszkola: Pola Białowicz i Lidka Krakowska z grupy Starszacy oraz Amelka Biernatowicz i Kuba Cichoracki z grupy Motyle (organizatorzy zastrzegli sobie maksymalnie 5 prac z danej placówki). Dwoje naszych przedszkolaków zostało laureatami konkursu. I miejsce zajęła Amelka Biernatowicz, a III miejsce Kuba Cichoracki. Prace Poli Białowicz i Lidki Krakowskiej zostały wyróżnione. Wszyskie dzieci otrzymały dyplomy i atrakcyjne nagrody w postaci ksiązek o różnej tematyce, pierwsze albumy szkolne, breloczki, smycze na szyję itp. oraz drobne słodkości. Logopeda Pani Jolanta Szumna otrzymała dyplom dla przedszkola, podziękowanie za przygotowanie uczestników oraz nagrodę – pomoc dydaktyczną – "Zabawy logopedyczne dla przedszkolaków".

Organizatorzy Festynu Rodzinnego przygotowali wiele atrakcji dla dzieci z Przedszkola nr 15 i ich rodziców oraz dzieci  z rodzicami biorących  udział w konkursie "Rodzinne rymowanie - rysowanie". Dzieci mogły brać udział w malowaniu twarzy, loterii fantowej, zjeżdzać z dmuchanego zamku, skakać na dmuchanej trampolinie, zobaczyć przedstawienie w wykonaniu Teatru Frajda, bawić się wpólnie i pląsać przy wesołej, skocznej muzyce. Atrakcją był także wóz strażacki i karetka pogotowia. Można było też spróbować wojskowej grochówki, domowego ciasta i egzotycznych owoców. Zabawa była udana.