Europejski Dzień Logopedy

6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. Celem wielu akcji organizowanych z tej okazji jest ułatwienie dostępu do profesjonalnej diagnozy osobom z zaburzeniami mowy, rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej i rzetelnej konsultacji, informacji i diagnozy oraz pomoc osobom zainteresowanym w rozwiązywaniu problemów z komunikacją słowną.

5 marca 2016 r. w Warszawie odbyła się konferencja, którą PZL objął patronatem: "Odczulamy jąkanie" zorganizowana przez Naukowe Koło Logopedów Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Naukowe Koło Logopedyczne Uniwersytetu Warszawskiego. Polski Związek Logopedów reprezentowała Wiceprzewodnicząca ZG PZL, Joanna Grabowska-Okraska.

Zarząd Główny Polskiego Związku Logopedów zainicjował również ogólnopolskie konsultacje on-line skierowane w tym roku do rodziców noworodków, wcześniaków. Logopedzi - neurologopedzi odpowiadali 6 marca 2016 r. na pytania dotyczące wsparcia logopedycznego we wczesnym okresie rozwoju dziecka, stymulacji rozwoju mowy, prawidłowości rozwojowych.

Działania, które podejmują logopedzi podczas EDL są różnorodne i skierowane do wielu różnych odbiorców: są to szkolne i przedszkolne konkursy, wystawy, sesje plakatowe i ulotkowe, audycje w mediach, dni otwarte, konsultacje on-line, spotkania szkoleniowe i konferencje.